Besibaigiantis bendras pasienio regiono sveikatos projektas, skirtas Alytaus ir Suvalkų pacientams bei medikams atskleidė iškalbingus rezultatus

Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninė bei Dr. L. Rydygiero vaivadijos ligoninė Suvalkuose kartu inicijavo ir 2018 metais vykdė bendrą projektą „Osteoporozė tai ne nuosprendis –pilotinė programa kovai su osteoporoze LT-PL regione“. Projektas buvo finansuojamas Europos Sąjungos INTERREG V-A Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo per sieną programos lėšomis. Bendras projekto biudžetas –49 335 eurai. Projektu buvo siekiama pagerinti pasienio regione gyvenančių žmonių gyvenimo standartus. Koordinuotai  vystant bendradarbiavimą vykdyti bendras regioninio lygmens iniciatyvas, garantuoti aukštą medicinos infrastruktūros kokybę ir apsaugoti vietos gyventojus nuo socialinės atskirties. Osteoporozė yra kaulų liga, kuomet mažėja žmogaus kaulų tankis ir masė, padidėja kaulų trapumas, todėl dažniau patiriami lūžiai. Šis susirgimas dar yra vadinamas „tyliąją epidemija“ ir yra pasaulinė problema. Juos patiria kas antra menopauzės sulauksi moteris ir vienas iš penkių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Lietuvoje osteoporoze serga maždaug 250 tūkst. žmonių. Per metus bendrai įvyksta apie 15 tūkst. lūžių, iš jų 10 tūkst. patyrė moterys, 5 tūkst.– vyrai.

Bendro projekto partneriai tiek Alytuje, tiek Suvalkuose sėkmingai įvykdė suplanuotas bendras aktyvias švietimo ir sveikatingumo skatinimo  veiklas, skirtas  50+ amžiaus žmonių grupei. Projekte dalyvavusiem pacientams, esantiems osteoporozės rizikos grupėje, buvo teikiamos svarbios šviečiamosios bei profilaktikos paslaugos. Net 100 asmenų galėjo nemokamai atlikti kaulų tankio tyrimus kilnojamu aparatu, kurį suteikė Lietuvos nacionalinis osteoporozės centras. Tyrimai vyko etapais visą projekto laikotarpį. Visų nerimui, šis grupinis tyrimas parodė tikrai pavojingą ligos išplitimo situaciją Alytuje – buvo diagnozuoti net 42 besiformuojančios osteoporozės atvejai iš 100 tirtų asmenų. Tai iškalbingas skaičius bylojantis apie „tyliosios epidemijos„ grėsmę ir apimtis mūsų regione. Kitas tyrimas, kuriuo nemokamai galėjo pasinaudoti pacientai, tai kompleksinis kraujo tyrimas, kuris be kitų svarbių elementų parodė katastrofiškai didelį vitamino D trūkumą mūsų gyventojų tarpe. Net 98 procentams visų tirtų pacientų smarkiai trūko šio svarbaus vitamino.  „Lietuvoje vasara trunka ne taip jau trumpai, tačiau ne visada saulėtų dienų būna tiek daug, kiek norėtųsi, o ir laiko pasilepinti šiltu oru ne visada užtenka. Vitamino D trūkumas gali sukelti ir rimtesnių sveikatos problemų. Šis vitaminas  yra atsakingas už kalcio įsisavinimą organizme, o jis yra gyvybiškai svarbus, sveikų kaulų, dantų ir kitų kaulinių struktūrų funkcionavimui. Nuo vitamino D priklauso ir sėkminga širdies bei raumenų veikla  bei  organizmui kovojant su infekciniais susirgimais, depresija, vėžiniais susirgimais “ : baigiamojoje projekto konferencijoje pažymėjo Alytaus S.Kudirkos ligoninės Konsultacijų poliklinikos gydytoja reumatologė  V. Lietuvininkienė.

 „Lietuvoje vasara trunka ne taip jau trumpai, tačiau ne visada saulėtų dienų būna tiek daug, kiek norėtųsi, o ir laiko pasilepinti šiltu oru ne visada užtenka. Vitamino D trūkumas gali sukelti ir rimtesnių sveikatos problemų. Šis vitaminas  yra atsakingas už kalcio įsisavinimą organizme, o jis yra gyvybiškai svarbus, sveikų kaulų, dantų ir kitų kaulinių struktūrų funkcionavimui. Nuo vitamino D priklauso ir sėkminga širdies bei raumenų veikla  bei  organizmui kovojant su infekciniais susirgimais, depresija, vėžiniais susirgimais “ : baigiamojoje projekto konferencijoje pažymėjo Alytaus S.Kudirkos ligoninės Konsultacijų poliklinikos gydytoja reumatologė  V. Lietuvininkienė.

Šalia kitų suplanuotų veiklų, projekto metu vyko 3 informaciniai bendruomenės narių sveikatinimo susitikimai/paskaitos  osteoporozės profilaktikos tema, o šį pavasario – rudens periodu vyko nemokami šiaurinio vaikščiojimo bei grupiniai fitneso užsiėmimai su instruktoriumi  senjorams. Juose gausiai dalyvavę alytiškiai gavo dovanų šiaurinio vaikščiojimo lazdas.

Alytaus ligoninės personalas džiaugiasi projekto lėšomis  įsigyta reikalinga įranga. Nauja technologija paremtas venų ieškiklis , leidžia patogiau ir saugiau atlikti procedūras pacientams. Venų ieškiklis – populiarėjanti technologija, kurios tikslas padidinti pirmojo tikslaus dūrio įveną tikimybę. Skaičiuojama, jog taip patiriamos mažesnės vienkartinių priemonių sąnaudos bei žymiai sutrumpinamas procedūros atlikimo laikas.
Gydytojai ir slaugytojai puikiai supranta venų punkcijos problemas. Alytaus ligoninės atstovė, paklausta, dėl kokių priežasčių buvo nuspręsta investuoti į šią technologiją, pagrindiniu siekiu įvardijo geresnę pacientų savijautą bei pabrėžė, jog pati pastebėjo patenkintus pacientus, o slaugos personalui pasidarė dirbti lengviau ir  greičiau
Projekto lėšomis įsigyta telekonferencinė įranga leidžia kokybiškai organizuoti medicinos darbuotojų mokymus ir kvalifikacijos kėlimo užsiėmimus Alytaus ligoninėje.

Projektoribose Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninėje vyko du mokymai medicinos darbuotojams, kuriuos vedė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės  Kauno klinikų Reumatologijos klinikos vadovė profesorė Asta Baranauskaitė.  O spalio  ir lapkričio mėnesiais vyko Suvalkų ir Alytaus ligoninių  medicinos darbuotojų Studijų mainai, kurių metu darbuotojai galėjo pamatyti, kaip gydoma kitur.  Taip medikai pamato, kas kitur yra geriau, bet ir ima suvokti, kas gerai pas mus. Tokios patirtys labai svarbios tiek lenkams, tiek mums, dirbantiems Lietuvos gydymo įstaigose.

       Projektas leido suprasti ir įvertinti osteoporozės apimtis pasienio regione, suprasti prevencijos svarbą. Anksti diagnozavus ir taikant tinkamą gydymą galima sustabdyti osteoporozę ir apsaugoti nuo pagrindinės ligos komplikacijos – kaulų lūžių.  Lūžių pasekmės sudaro didžiulius ekonominius nuostolius, jau nekalbant apie fizines kančias, psichologines bei socialines šios problemos pasekmes.

Projekto koordinatorė : Lina Ivoninienė